Проект “Лауреатите” с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

8 август 2024, София

След успешното начало на проекта „Лауреатите“, стартирал през м. юни т.г., предстои продължение на събитието през есента с камерен концерт и майсторски клас. През м. октомври в София ще гостуват двама изявени млади музиканти от Европа, носители на отличия от престижни международни конкурси за класическа музика. Един от тях ще бъде отново австрийският цигулар от български произход Максим Цеков, който спечели сърцата на публиката в София и Казанлък в две вълнуващи концертни вечери с Оркестър „Кантус Фирмус“. Другият артист е забележителният британски пианист, носител на втора награда от Конкурса „Геза Анда“ през 2021 г. Джулиан Тревелиян. Всеки от двамата развива своя самостоятелна кариера, а точно преди две години те се срещат за първи път в България, когато са поканени в 22-рото издание на „Европейски музикален фестивал“. Макар тогава да нямат обща изява, те осъществяват добър контакт помежду си, като предпоставка за бъдещи артистични партньорства. Новата възможност за тях идва чрез проекта „Лауреатите“, създаден от агенция „Кантус Фирмус“ с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. На 15 октомври 2024 столичната публика ще има възможност да ги чуе за първи път вече като ансамбъл с музика от Волфганг Амадеус Моцарт, Рихард Щраус и Констант Ламберт. Концертът ще се състои в Камерна зала „България“ от 19:30 ч. Програмата включва Моцартовата соната в ла мажор №22 и Цигулкова соната в ми бемол мажор, оп. 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но  музиката  им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента. Интересен е изборът на третата композиция в тази камерна вечер. Джулиан Тревелиян се спира на оригиналното произведение „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна творба, създадена за хор, пиано и оркестър, която съчетава класическите похвати с джазови и  латиноамерикански танцови ритми. „Рио Гранде“ ще бъде изпълнена премиерно за българската публика в преработката на Джулиян Тревелиян за соло пиано. Билетите за концерта са в продажба на Ticketsbg.com и на касата на зала „България“, а партньор за събитието е Софийската филхармония.

В рамките на проекта двама артисти ще изнесат майсторски клас по камерна музика, който ще се състои на 13 октомври т.г. в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. 

„Лауреатите“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма  Създаване ’23 – Устойчиви организации и фестивали.

Julian_Trevelyan-c-Paul-Reinhard

Британският музикант Джулиан Тревелиян става международно известен през 2021 година с блестящото си участие в престижния международен конкурса „Геза Анда“ в Цюрих, когато печели три отличия: втора награда, наградата на публиката и наградата „Моцарт“. Той е многостранно надарен артист, който свири на пиано, цигулка и виола. Когато на 16-годишна възраст завоюва призова награда (Deuxieme Grand Prix при неприсъдена първа) и става най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг“ в Париж, Джулиан до последния момент се е колебае дали да се яви на състезанието като пианист или като цигулар. Неговите интереси са насочени към различни области в музикалното изкуство и извън него: той учи композиция и пише музика за „Ensemble Dynamique“, следва музикология в Оксфордския университет, има диплома по геология, ръководи струнен квартет, свири на старинни инструменти и е част от хоров състав за китайска музика. Освен английски език, владее френски, немски и италиански език. В момента живее в Париж и в свободното си време обича да чете, да готви и да спортува.

Джулиан е възпитаник по пиано на Рена Шерешевская в „Екол Нормал“ в Париж,  където учи благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите „Ил дьо Франс“ (Франция), „Дъдли“ (Великобритания), „Дюмортие“ (Белгия) и конкурса „KlavierOlymps“ в Бад Кисинген (Германия). Негови преподаватели са били също Кристофър Елтън в Кралската музикална академия в Лондон, Елизабет Олтман и Рита Вагнер. Посещавал е майсторски класове при Паскал Роже, Андреас Щайер, Стивън Ковачевич, Менахем Преслер, Паул Бадура-Шкода, Жан-Марк Луисада, Мария Жоао Пиреш и др. От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж.

Роден през 2000-та година в Австрия, Максим Цеков получава първите си уроци по цигулка от легендарната българска изпълнителка Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на друг наш музикант, Иван Димитров – концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър. През 2015 г. Максим е приет за извънреден студент в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. През 2011 г. е избран и изпълнява ролята на малкия Паганини в известната английско-италианска продукция „Цигулар на дявола” с Дейвид Гарет в главната роля. В биографията на младия талант присъстват призови места и лауреатски звания от поредица международни конкурси, сред които „Клостер Шьонтал”, „Стефани Хол“ – Виена, Международен конкурс „CIMA“, Младежки конкурс „Musica Juventutis“, както и престижния конкурс „Алберто Лиси” в Гщаад – Швейцария. През 2020 г. Максим Цеков дебютира с рецитал във виенската зала „Музикферайн“, заедно с пианистката Софи Друмл. В момента той е студент във Висшето музикално училище „Ханс Айслер“ в Берлин в класа на проф. Улф Валин. Паралелно с това Цеков свири в оркестъра на Виенската държавна опера/ Виенската филхармония.