Юбилейното издание на „Европейски музикален фестивал“ кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти

13 февруари 2025, София

Три елитни оркестрови ансамбъла от Европа ще бъдат специални гости в 25-тия  „Европейски музикален фестивал“ в София. Форумът ще бъде открит на 12 март и ще предложи общо 19 събития, които ще се реализират в пролетен и есенен дял. Богатата програма обединява музика от барока до нашето съвремие и в нея ще вземат участие забележителни чужди и български музиканти от световна класа. Точно четвърт век след създаването си фестивалът продължава да привлича многобройна и възторжена публика за всички свои прояви, следвайки своята мисия да представя у нас водещите изпълнители на класическа музика и да подкрепя младите български таланти.

Сред гостите на фестивала през 2025 година ще бъдат Литовски камерен оркестър с ръководител и солист Сергей Крилов. Считан за културно съкровище на Литва, ансамбълът има репутацията на един от най-добрите камерни оркестри в света, гостува в най-престижните концертни зали и записва за компании като Deutsche Grammophon, Sony Classical, ECM и Teldec. За гастрола си в София музикантите ще представят шедьоври от В. А. Моцарт, П. Сарасате, К. Сен-Санс и творби от литовските композитори М. Чурльонис и Ф. Латенас.

Сергей Крилов, photo Tomas Juškaitis

Дългоочакваният концерт на Камерния оркестър на Баварското радио (Германия) с артистичен директор Радослав Шулц също е част от акцентите на 25-ото издание. Ансамбълът е определян като „първокласен оркестър със собствен характер” (в. Süddeutsche Zeitung), а негова цел е постигане на идеала за камерна музика. За солист в това събитие е поканен прочутият български виртуоз Марио Хосен. Гостуването бе планирано за 2024 година, но не се състоя по логистични причини.

Камерен оркестър на Баварското радио

Ексклузивно музикално преживяване се очаква да предложи и изявата на Вроцлавския бароков оркестър (Полша), един от най-важните полски ансамбли, свирещи на автентични за епохата музикални инструменти. Събитието е посветено на Полското председателство на Съвета на ЕС и заслужено предизвиква  интереса на дипломатическите представители на европейската общност у нас.

Вроцлавски бароков оркестър

Специално за фестивала в София пристига и феноменалният израелски цигулар Вадим Глузман, който ще си партнира с Оркестър „Cantus Firmus“ в първия концерт от цикъла „Колекция Страдивариус“ – нова оригинална инициатива на фестивалния екип, която ще срещне публиката с виртуозни музиканти, спечелили с таланта си привилегията да свирят на най-ценните инструменти от кремонската лютиерска школа. Концертът на Вадим Глузман се реализира и по повод Националния празник на Израел и 35-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел.

Вадим Глузман, Photo: Marco Borggreve

Официалното начало на фестивала ще поставят на 12 март изключителните български артисти Красимира Стоянова и Людмил Ангелов с изискан камерен рецитал от песенни шедьоври на Рихард Вагнер, Густав Малер и Рихард Щраус. 

Рецитал на Красимира Стоянова и Людмил Ангелов

Присъствието на младите музиканти в селекцията отново е значително: с рецитали и самостоятелни концерти ще участват ярките таланти Аглея Канева и Александър Вичев (ударни инструменти) и пианистите Ангел Ялъчков и Николай Маринов. Солисти, хор и танцьори, от различните факултети на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще видим в нова атрактивна постановка на оперетата „Хубавата Елена“ от Жак Офенбах, а представителни младежки танцови състави от Националния дворец на децата и Дом на културата “Средец” ще забавляват публиката със своите изпълнения в спектакъла “Европа танцува”. Предвидени са също изяви на преподаватели от Националната музикална академия и фолклорен концерт на млади таланти, възпитаници на академията. 

Вокален фолклорен ансамбъл от НМА “Проф. Панчо Владигеров”, сн. Василка Балевска

Фестивалната програма обещава и вълнуваща среща  с победителите от първия Международен цигулков конкурс Cantus Firmus – София. Гала концерт на лауреатите с оркестър Камерата Орфика НБУ ще се състои на 11 май, като част от форума. Серията от разнообразни концертни прояви се допълва от майсторски клас на изявения цигулар и педагог от български произход Филип Драганов, професор в Академията за изкуства в Берн (Швейцария). 

Билети от Ticketsbg.com

„Европейски музикален фестивал“ е носител на лейбъла “Remarkable Arts Festival” 2024/2025 от платформата EFFE на Европейската фестивална асоциация. Форумът се реализира с подкрепата на Министерството на културата, Столичната община, Национален фонд „Култура“ и в партньорство с Полския институт в София, Израелското посолство, НМА „Проф. Панчо Владигеров“, НМУ „Любомир Пипков“, Дом на културата „Средец“, НБУ. Медийни партньори на фестивала са БНТ, БТА, радио Алма Матер – Класик А, Фреш Радио Груп, БНР, уебсайтовете Impressio-Dir, Actualno, Off News, Kafene.bg, Djambore.com.

През 2024 година “Кантус Фирмус” за първи път направи проучване на фестивалните публики, осъществено чрез платформата kazvа.bg на „Маркет Линкс“. Резултатите от него показаха, че общата удовлетвореност на аудиторията от събитията е на много високо ниво – 9.2 т. от максимално възможни 10 точки. Данните от анализа сочат още, че концертите генерират приходи за столичния бюджет чрез осигурени около 7 000 пътувания с градски транспорт и други съпътстващи разходи, които формират поне 180 хил. лв. за година пряк икономически ефект. Публиката проявява лоялност към фестивала, като близо 50%  от слушателите посочват, че са посетили поне 5 концерта от програмата. Но приносът на форума се измерва не само в прекия финансов резултат, а и чрез дълготрайното положително въздействие на реализираните културни събития, които служат като естетически еталон и носят престиж за всяко общество.