Празник на тангото в „Европейски музикален фестивал“
![](https://cantusfirmusbg.com/wp-content/themes/cf-theme/thumb.php?src=https://cantusfirmusbg.com/wp-content/uploads/2023/04/Tango-Baner-1500x1500-1.jpg&w=300&h=200&zc=1&q=85)
Концерт на Orquesta Típica Libertango и Стоян Караиванов със специални гости Лисандре Доносо, Марта Петкова и Никола Хаджитанев
21 април 2023, София
Първият български традиционен танго оркестър с ръководител Стоян Караиванов ще гостува в програмата на „Европейски музикален фестивал“ през следващия месец. На 15 май 2023 от 19:30 ч. на сцената на зала „България“ ще излязат талантливите млади музиканти от Orquesta Típica Libertango, посветили своята музикална енергия на класическото аржентинско танго.
![](https://cantusfirmusbg.com/wp-content/uploads/2023/04/Stoyan-Karaivanov-s-1.jpeg)
След огромния успех на първия им концерт през миналата година, сега съставът подготвя нова програма, която съчетава музика от двете основни течения в тангото: класическо танго и Nuevo tango. Съвсем естествено в нея присъстват творби от Освалдо Пулиезе, който е своеобразен кръстник на оркестъра, тъй като това е първият стил, който младите музиканти усвояват. Включени са също пиеси от Анибал Троило, чиято музика е една от най-обичаните както от публиката, така и от танцьорите на танго по света. Изненада за слушателите ще бъде изпълнението на едно съвременно танго, написано от легендарните бандонеонисти Даниел Бинели и Хуан Хосе Мосалини, преподаватели на Стоян Караиванов, които допринасят за обновяването на жанра през 60-те години на миналия век. Важен елемент от програмата ще бъдат също и творбите на Астор Пиацола, сред които са „класическите“ заглавия Adios Nonino и Libertango. Премиерно за България и за Европа ще прозвучи оригиналният вариант на „Танго балет“ от Пиацола, създаден за два бандонеона и оркестър. Написана през 1956 година, творбата демонстрира характерния стил на големия аржентински композитор с редуващи се епизоди в контрастни настроения: ритмични, меланхолични, изпълнени със страст или носталгия. Гост-солист за изпълнението ще бъде френският музикант Лисандре Доносо, един от най-търсените бандонеонисти в Европа и специалист в творчеството на Пиацола. През 2021 година Доносо получава награда от конкурса, организиран от Фондация „Астор Пиацола“, а сега, заедно със Стоян Караиванов те подготвят нотния материал на „Танго балет“, тъй като творбата не е издавана и съществува единствено като звукозапис.
И за да бъде танго изживяването още по-пълноценно, на сцената ще излезе и водещата българска двойка балетисти Марта Петкова и Никола Хаджитанев, премиер солисти от Националната балетна трупа на България, които ще представят хореография на Светлин Ивелинов по музиката на „Танго балет“ от Пиацола.
![](https://cantusfirmusbg.com/wp-content/uploads/2023/04/Marta-Petkova-Nikola-Hadzhitanev-2-683x1024.jpg)
Двамата танцьори отдавна са привлечени от завладяващата страст и енергия в музиката на Пиацола. Тяхното майсторство и енергия допълват по неповторим начин това много специално събитие, което предлага цялостно пресъздаване на тангото и неговата атмосфера.
„Ще бъде един празник на тангото, а не просто редови концерт. Ние ще разкажем историята на тези произведения и ще накараме публиката да стане част от този своеобразен Ден на тангото!“, сподели Стоян Караиванов в интервю за радио „Класик А“.
„Европейски музикален фестивал“ се организира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2023 година. Партньор за концерта на 15 май е Софийската филхармония. Билети за събитието са налични онлайн на Ticketsbg и на касата в зала „България“.
Orquesta Tipica Libertango e създаден от Стоян Караиванов – най-известния изпълнител на бандонеон в България и единствения бандонеонист в страната, който използва класическа Аржентинска система. Стоян изучава първоначално баян и акордеон, печелейки редица награди и изнасяйки концерти в България, Австрия, Германия, Италия, Словакия и др. Младият изпълнител завършва информатика, но неговият огромен музикален талант и любознателност, както и любовта му към аржентинското танго, го карат да се насочи към най-типичния инструмент на този жанр – бандонеона. Стоян Караиванов изучава инструмента при проф. Фабио Фуриа в Консерваторията в Каляри, Италия, а по-късно участва в майсторски класове на колосите в тази област Хуан Хосе Мосалини и Даниел Бинели. За кратко време той се превръща в една от звездите на българския музикален подиум с шеметно бързо развиваща се кариера. Стоян Караиванов участва в различни проекти с водещи световни и български музиканти и е канен като солист от големите симфонични оркестри и камерни ансамбли в страната.
През 2022 година Стоян Караиванов достига до идеята да създаде професионален класически танго оркестър у нас, който е съставен изцяло от млади български музиканти. Първият им концерт през м. декември 2022 г. има феноменален успех. „Нашата цел е не просто да изнасяме концерти, а да правим музика“, категоричен е Караиванов. Концертмайстор на състава е яркият цигулков талант Александър Зайранов, лауреат на множество престижни класически конкурси, за когототангото се превръща в истинско вдъхновение. В негово лице Стоян среща свой съмишленик и силна подкрепа за създаването на оркестъра.
За концерта на 15 май Стоян Караиванов ще използва един много специален бандонеон, който му е предоставен наскоро от сина на неговия учител Хуан Хосе Мосалини. Инструментът е на над 100 години и самият факт, че Стоян е един от малкото, които ще имат възможност да концертират с него, е поредното признание за неговия талант и майсторство.
![](https://cantusfirmusbg.com/wp-content/uploads/2023/04/LYSANDRE-DONOSO-Vauban-Juliette-18mars2022-786x1024.jpg)
Носител на няколко международни награди, бандонеонистът Лисандре Доносо е водещ солист и често концертира с Националния оркестър на Франция, Филхармоничния оркестър на Френското радиа, Оркестър „Гулбенкян“, Оркестър „Капитолия“ в Тулуза и др. Той е изнасял концерти в някои от най-големите зали в Европа като „Роял Албърт Хол“ (Лондон), „Елбфилфармония“ (Хамбург), зала „Плейел“ (Париж), „Бозар“ (Брюксел), Cité de la Musique (Париж) и Концертхаус Берлин.
Доносо учи в Консерваторията в Ротердам (Codarts) под ръководството на Густаво Бейтелман и Виктор Вилена. Младият музикант се утвърждава като специалист в музиката на Астор Пиацола, благодарение на своите усилия за изследване, транскрипция и редактиране на негови изгубени или забравени творби. Отличен е с наградата за най-добър бандонеонист в конкурса, организиран от Фондация „Астор Пиацола“ през 2021 г.
Марта Петкова постъпва в трупата на Софийска опера и балет през 2002 г., а през 2007 г. става прима-балерина. В нейния репертоар са водещите роли от спектаклите „Лешникотрошачката“, „Жизел“, „Дон Кихот“, “Козият рог“, „Лебедово езеро“ и др. Лауреат е на редица международни балетни конкурси и е отличена с награда от Министерство на културата за млад талант, награда “Кристална лира” за постижения в балетното изкуство и награда за цялостен принос в балетното изкуство.
Никола Хаджитанев е балетист в Софийската опера и балет от 2006 г. Репертоарът му включва водещи партии в балетите „Пролетно тайнство”, „Жизел”, „Лебедово езеро”, „Дон Кихот”, „Зорба гъркът”, „Ромео и Жулиета”, „Копелия”, „Силфида”, „Кармен”, „Пахита”, „Шехерезада” и др. Участвал е в международни фестивали в Русия, Италия, Гърция и Германия. През 2006 г. е удостоен е с почетен медал от Академия “Бъдещето на България” за творчески постижения в областта на балета, както и с почетна диплома от Министерството на културата. През 2010 г. получава Голямата награда на XIV Национален балетен конкурс „Анастас Петров”, както и „Кристална лира”.
Изявеният български хореограф Светлин Ивелинов е възпитаник на Държавното хореографско училище в София, а по-късно специализира балетна режисура в класа на Олга Тарасова в Държавния театрален институт – Москва (ГИТИС) и в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София. От 1995 година е хореограф и худ. ръководител на балета на НМТ „Стефан Македонски“. Многократно се обръща към музиката на Астор Пиацола със спектаклите „Невъзможно привличане“, „По пътя ни“, „Дихание във времето“ и „Танго“. Светлин Ивелинов е носител на наградите „Анастас Петров“, на БНР от конкурса „Музикант на годината“ за балетния спектакъл „Танго“, на отличието „Кристална лира“ 2000 г. за хореографски постижения за мюзикъла „Йосиф и неговата пъстра дреха“ от А. Л. Уебър.